سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و او را از ایمان پرسیدند ، فرمود : ] ایمان بر چهار پایه استوار است ، بر شکیبایى ، و یقین و داد و جهاد . و شکیبایى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسیدن ، و پارسایى و چشم امید داشتن . پس آن که مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن که از دوزخ ترسید ، از آنچه حرام است دورى گزید ، و آن که ناخواهان دنیا بود ، مصیبتها بر وى آسان نمود ، و آن که مرگ را چشم داشت ، در کارهاى نیک پاى پیش گذاشت . و یقین بر چهار شعبه است : بر بینایى زیرکانه ، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان . پس آن که زیرکانه دید حکمت بر وى آشکار گردید ، و آن را که حکمت آشکار گردید عبرت آموخت ، و آن که عبرت آموخت چنان است که با پیشینیان زندگى را در نوردید . و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقیقت برنده ، و نیکو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن که فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنکه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت سیراب گردید ، و آن که بردبار بود ، تقصیر نکرد و میان مردم با نیکنامى زندگى نمود . و جهاد بر چهار شعبه است : به کار نیک وادار نمودن ، و از کار زشت منع فرمودن . و پایدارى در پیکار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان . پس آن که به کار نیک واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت ، و آن که از کار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاک سود ، و آن که در پیکار با دشمنان پایدار بود ، حقى را که بر گردن دارد ادا نمود ، و آن که با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید . و کفر بر چهار ستون پایدار است : پى وهم رفتن و خصومت کردن و از راه حق به دیگر سو گردیدن و دشمنى ورزیدن . پس آن که پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن که از نادانى فراوان ، خصومت ورزید ، از دیدن حق کور گشت ، و آن که از راه حق به دیگر سو شد ، نیکویى را زشت و زشتى را نیکویى دید و مست گمراهى گردید ، و آن که دشمنى ورزید راهها برایش دشوار شد و کارش سخت و برون شو کار ناپایدار . و شک بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسیدن و دو دل بودن ، و تسلیم حادثه‏هاى روزگار گردیدن . پس آن که جدال را عادت خود کرد ، خویش را از تاریکى شبهت برون نیاورد ، و آن که از هر چیز که پیش رویش آمد ترسید ، پیوسته واپس خزید ، و آن که دو دل بود پى شیطان او را بسود ، و آن که به تباهى دنیا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد . [ و پس از این سخن گفتارى بود که از بیم درازى و برون شدن از روش کارى که در این کتاب مقصود است نیاوردیم . ] [نهج البلاغه]
 

 

 

موسسه (کانون) فرهنگی هنری قرآن و عترت حسن آباد جرقویه علیا

مخارج حروف!!  

از روزی که «حرف» زدن اصل شد و «عمل» به حاشیه رفت، «اسم» و «فعل» هم مصلحت دیدند که به «حرف» تبدیل شوند. از آ‌ن پس، کلمات لغت عرب عبارت شد از: حرف و حرف و حرف!!
تازه اگر «حروف» هم صحیح و از مخارج خود ادا می شد حرفی نبود و مخاطبین و مستمعین را به مخارج حروف - حرف دلاشتباه نمی انداخت.
مگر حرفها از کجا بر می آیند؟
بعضی از حرفها از «عمق دل» بر می آید، و برخی از «نوک زبان» بعضی هم بینابین! مخارج بعضی از حروف، «گوش» است و برخی دیگر «چشم».
حروف و کلمات- و اعمال هم- باید ریشه در جان داشته باشند، نه تنها در زبان؛ «حروف شفوی» کجا و «حروف قلبی» کجا؟
 بعلاوه، مگر هر حرفی را باید «اظهار» کرد؟ پس جای «اخفاء» کجاست؟ مگر تجوید نخوانده اید؟! گاهی بعضی حروف را باید رقیق ادا کرد، طبق قاعدة «ترقیق». «تفخیم» هم جای خودش را دارد.  اگر «نون» نفس و «تنوین» تزویر به «یرملون» یقین برسد، چه باید کرد جز ادغام؟ اگر حرف «دل» به حرف «دین» رسید، دل باید «قلب به» دین شود و اگر «نامتجانس» بودند، باید «حرف دل» را حذف کرد، یا با «فک ادغام»، خلوص و ریا را از هم جدا ساخت.
 اگر مخارج حروف صحیح نباشد، قرائت ها غلط می شود و نمازها باطل. مگر تنها کودکان باید در «کلاس تجوید» طرز «ادا صحیح» حروف را یاد بگیرند؟


بیایید «درست» حرف بزنیم!


استاد جواد محدثی

 • کلمات کلیدی :

 • ::: چهارشنبه 89/8/26 ::: ساعت 10:47 عصر :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر
  دولت‌های نهم و دهم در امتداد ولایت فقیه حرکت کرده‌اند
   
  آیت الله عبدالنبی نمازی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با شبکه ایران درباره دیدار دوم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب گفت: رهبر انقلاب در این دیدار از عملکرد دولت‌های نهم و دهم اظهار رضایت کردند و فرمودند دولت نهم و دهم در راستای مصالح ملی و در امتداد ولایت فقیه حرکت کرده است.

  به گزارش شبکه ایران، آیت الله مقتدایی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه قم روز گذشته در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه از دیدار مجدد اعضای این تشکل روحانی با رهبر معظم انقلاب خبر داد.

  به گفته وی این دیدار در روز پایانی سفر رهبر انقلاب به قم انجام شده است.

  هرچند آیت الله مقتدایی درباره جزئیات این دیدار سخنی نگفت اما آیت الله عبدالنبی نمازی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با شبکه ایران در این باره گفت: در ابتدای این جلسه آیت الله مقتدایی گزارشی در مورد عملکرد و اقدامات حوزه های علمیه به رهبر معظم انقلاب ارائه کردند.

  دولت در امتداد ولایت فقیه حرکت کرده است ادامه مطلب... • کلمات کلیدی :

 • ::: یکشنبه 89/8/23 ::: ساعت 3:46 عصر :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر

  بنام خدا

  هفتم ذی الحجه سالروز شهادت چهارمین اختر فروزان آسمان ولایت و امامت حضرت امام محمد باقر (ع) را خدمت حضرت ولی الله العظم امام زمان عج وشیعیان جهان وشما بازدید کننده عزیز تسلیت عرض مینماییم. به همین مناسبت مراسم سوگواری وعزاداری راس ساعت 8 شب یکشنبه مورخه 23 آبانماه 89 در مسجد امام زمان عج دستجردوک شهر حسن آباد برگزار میگردد.                                                              

 • کلمات کلیدی :

 • ::: شنبه 89/8/22 ::: ساعت 9:22 صبح :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر

  سی ام ذیقعده سالروز شهادت نهمین اختر فروزان آسمان ولایت و امامت حضرت امام محمد تقی ع (جواد الائمه ) را خدمت حضرت ولی الله الاعظم امام زمان عج وشیعیان جهان وشما بازدید کننده عزیز تسلیت عرض مینماییم. به همین مناسبت مراسم سوگواری وعزاداری راس ساعت 8 شب یکشنبه مورخه 15 آبانماه 89 در مسجد امام زمان عج دستجردوک شهر حسن آباد برگزار میگردد.

 • کلمات کلیدی :

 • ::: شنبه 89/8/15 ::: ساعت 4:9 عصر :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر
  + صد موعظه کن ولی ز تسلیم نگو / از خمس و زکات و ضرب و تقسیم نگو --- آقا تو بیا ولی فقط با یک شرط / از آنچه که ما دوست نداریم نگو....


 • کلمات کلیدی :

 • ::: پنج شنبه 89/8/13 ::: ساعت 9:19 صبح :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر


  ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم


  موسسه فرهنگی هنری قرآن و عترت حسن آباد سومین دوره کلاسهای مفاهیم قرآن کد 1001 و 1006 و 1007 را در رده های سنی نوجوانان جوانان و بزرگسالان خواهر و برادر برگزار می نماید. علاقمندان جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 03127533677 یا 09132701779 یا به محل موسسه مراجعه نمایند ضمنا زمان دوره شش ماه وبه قبولشدگان مدرک معتبر از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ارائه خواهد شد.
                                                                  موسسه فرهنگی هنری قرآن وعتر ت حسن آباد جرقویه

 • کلمات کلیدی :

 • ::: پنج شنبه 89/8/13 ::: ساعت 9:14 صبح :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آزمون کلاس مفاهیم قرآن کد 1001 و کد 1006 با حضور 51 نفر از عزیزان شرکت کننده در این دوره در محل سالن اجتماعات دبیرستان شهید مطهری حسن آباد در روز جمعه مورخه 30 مهر ماه 89 و با حضور ناظران اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان ( جناب آقای محمدی فشارکی و جلا لی ) راس ساعت 11 صبح برگزار گردید . در این آزمون که دومین دوره میباشد تعداد 12 نفر خواهر وتعداد 39 نفر برادر حضور داشتند . این دومین دوره ای است که توسط موسسه فرهنگی قرآن وعترت برگزار میگردد در پایان هر دوره مدرک معتبر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قبول شدگان اهدا میگردد .                                                                                                                                        و آزمون مفاهیم قرآن 30 مهر89آزمون مفاهیم قرآن 30 مهر 89

 • کلمات کلیدی :

 • ::: یکشنبه 89/8/9 ::: ساعت 11:36 صبح :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر

  انا لله وانا الیه راجعون

  با نهایت تاسف و تالم در گذشت عالم جلیل القدر ، مرحوم مغفور ، جنت مکان  حضرت حجه الاسلام حاج شیخ  رحمت الله طیبی را خدمت جامعه محترم روحانیت حسن آباد ، بیت معظم وخصوصا حضرت حجه الاسلام شیخ عطا الله طیبی تسلیت عرض می نماییم                                                       از طرف موسسه فرهنگی قرآن وعترت حسن آباد

 • کلمات کلیدی :

 • ::: شنبه 89/8/8 ::: ساعت 4:2 عصر :::   توسط حسن صادقی 
  نظرات شما: نظر